تبلیغات
entezareziba

entezareziba

تبلیغات

نقد و بررسی کوتاه فیلم 300

نویسنده: امیر حسین 1393/04/3

فیلم 300 به کارگردانی زک اسنایدر با بودجه 65 میلیون دلار  در 2 ماه ساخته شده  و در مقابل بودجه نسبتآ پایین فروش زیادی داشته است .بعد از به اکران در آمدن در 3100 سینمای امریکا در هفته اول 70 میلیون و در هفته دوم 127 میلیون فروش داشته و از بین ده فیلم برتر هفته پر فروش ترین فیلم بوده است و پیش بینی می شود در هفته های آینده به فهرست پر فروش ترین فیلم های دهه اخیر آمریکا راه یابد.


 

داستان فیلم بر اساس کتاب کامیک استریپی  از فرانک میلرطراح مشهور آمریکایی اهل مرینلند تولید شده و پس از دو اثر بی باک و شهر گناه سومین فیلم ساخته شده از روی کارهای گرافیکی طنز و کمدی میلر است.  که به تصویر کشیدن مهمترین جنگ تاریخ باستان (ترموفی) در 480 سال قبل از میلاد مسیح است. این جنگ بین لئونیداس و خشایارشا پسر داریوش کبیر رخ داد.

در این فیلم لشکریان لئونیداس 300 نفر بودند اما این در هیچ کتاب تاریخی نیامده است . در کتابهای تاریخی تعداد لشکریان یونانیان 2800یا4000 ویا 6400 نفر آمده که زیر فرماندهی 300 اسپارتان میجنگیدند.تعداد سپاهیان ایرانی در تاریخ 18 هزار نفر بودند در صورتی که در فیلم تعداد ایرانیان 180 هزار نفر به تصویر کشیده شده در مقابل 300 یونانی.

در انکسل پدیا امده است :در تاریخ جنگهای ملی در 500 سال یا 480 سال قبل از میلاد مسیح بین امپراطوری ایران و یونان جنگی رخ داد که یونانیان در سرزمینی که متعلق به داریوش هخامنشی بود بر ضد حکومت ایران جنگ کردند و شکست خوردند.

قوم ایران هزار ملت بوده و وسعت زیادی داشته پادشاهان هخامنشی برای ایجاد عدالت در میان انها منشور حقوق بشر را نوشته بودند در صورتی که یونانیان مردم نژاد پرستی بودند که همه ملتها را به دو دسته تقسیم میکردند : یا یونانی یا بربر .

ایرانیان در زمان ساسانیان به مهربانی ،آزادگی و بزرگ منشی معروف بودند .

فیلم وضعیت ظاهری و منش ایرانیان ،قدرت فرماندهی  و صلح طلب بودن ایرانیان را ندیده گرفته است . آغاز جنگ همواره با یونانیان بوده  وایرانیان هیچگاه شروع کننده جنگ نبوده اند.

در فیلم خشایار شا به صورت پادشاهی آفریقایی به تصویر کشیده شده ولی در کتابهای تاریخ خشایار شا مردی خوش قامت ، بلند بالا و بسیار خوش چهره توصیف شده که به علت زیباییش مورد وسوسه زنان دربار بوده است. و در کتاب هرودت آمده که چهره ایرانیان به چهره مردم ژرمن شبیه است. جالب انکه چهره لئونیداس شبیه چهره مردان شرق است.

در فیلم خشایار شا از خدایان نام میبرد در صورتی که ایرانیان همیشه یکتا پرست بوده اند و در ان زمان پایبند به اهورا مزدا     بوده اند بر خلاف یونان باستان که چند خدایی بوده و برای هر چیز خدا داشته اند .

پس از مرگ داریوش هرودت خشایار شا را شاه کبیر می نامد . در سال 490 میلادی خشایار شا با سپاهی عظیم و ناوگان دریایی نیرومند اقیانوس هند تا مدیترانه را زیر سلطه داشته. لشکریان خشایار شا در جزیره تسالی 600 قایق را کنار هم می گذارند و پل میسازند . خشایار شا هنگامی که به سمت آتن میرود به علت بدی آب و هوا در جنگ سالامیس شکست میخورد و بر می گردد .

آمریکایی معمولی نمی داند خشایار شا کیست و جنگ چه بوده  آنچه میبیند قبول میکند.

 دروغ هر چه بزرگتر باشد مردم دنیا آن را راحت تر قبول میکنند.   فیلم 300 به هویت تاریخ ایران توهین کرده است و جالب اینکه یونانیان هم از خبر پخش فیلم 300 معترض هستند.

در فیلم لئونیداس سفیر خشایار شا را با سربازانش به چاه می اندازد . این مردم دنیا را به این قضاوت وادار می کند که آیا دیپلماسی این است؟

علاوه بر اینکه به ایرانی ها توهین کرده با انتخاب انسانهایی سیاه پوست به عنوان انسان هایی وحشی و بی تمدن (که البته نقش ایرانی ها را بازی میکردند ) به سیاه پوستان نیز توهین آشکاری شده است.

وقتی که قاصد ایرانی به یونان می آید ،در گفتگو با لئونیداس وقتی همسر لئونیداس با قاصد ایرانی صحبت میکند قاصد ایرانی میگوید : "چی باعث شده این زن فکر کند می تواند با مردهاحرف بزند"

ومی خواهد نشان دهد که ایرانی ها برای شخصیت زن ارزشی قائل نبودند در صورتی که ما در ایران پادشاه زن هم داشتیم.

در جایی از فیلم حرمسرای خشایار شا را نشان می دهد که زنان ایرانی با پوشش نا مناسب نشان داده میشوند و صحنه هایی که نشان داده میشود یاد آور صحنه های پخش شده در فیلم های آمریکایی است .و این در حالی است که زنان ایرانی در طول تاریخ نه تنها با پوششی مناسب بلکه با حجاب کامل بوده اند و در کتاب های تاریخی غیر ایرانی نیز بر پایبندی ایرانیان به موازین اخلاقی تایید شده است.

فیلم با ایدئولوژی شروع میشود : اسپارتی ها اینگونه بودند بچه ها را اینگونه تربیت میکردند و…

اینگونه بر می اید که به ایدئولوژی قهرمانان اسلام و کربلا حسادت شده است و در این کمبودشان به قهرمانان یونان تکیه میکنند (اسپارتها از نسل هرکول هستند )

فقدان ایدئولوژی در غرب باعث ساخت یک ایدئولوژی دروغین و ساختگی میشود.

این فیلم با اهداف سیاسی و نسب دادن وجوه غیر انسانی به ایرانیان ساخته شده. اصل مسائل دنیا برای رسیدن به آزادی همیشه به این برمیگردد که ایران رأس محور شرارت است و مانع حفظ آزادی در غرب. هدف ترساندن مخاطب از ایرانیان است . البته بعد از اینکه مردم را از اسلام ترساندند .


 به عنوان نمونه فیلم پرواز 911 هم با این هدف ساخته شده است . فیلم با آیه ای از قرآن شروع میشود در این فیلم چند جوان مسلمان بعد از انجام دادن فرائض دینی خود ، مشغول تدارک برای تخریب سازمان تجارت جهانی میشوند و سر انجام واقعه 11 سپتامبر را رقم میزنند .

با تمام افتخاری که به گذشته خود داریم نباید دائما این را تکرار کنیم بلکه باید آینده را بسازیم ، خود سازی کنیم چون میدانیم اصل و نسب داریم .

ایا بهتر نیست با امکاناتی که داریم فیلمی بسازیم که در مقابل این فیلم حرفی برای گفتن داشته باشد و البته ان هم در سطح جهان؟

صرفه جویی آشکار ضررهای پنهان به دنبال دارد.

به گفته فردوسی :دشمن نتوان ضعیف و بیچاره شمرد.


برچسب ها : فیلم300 , نقد فیلم 300 , فیلم سیصد , دروغ در فیلم 300 , کارگردان فیلم 300 , نقد 300 , tdgl 300 ,

ادامه مطلب ... نظرات :


آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ماتبلیغات
  • طراحی قالب توسط پارس تولز
.CopyRight © 2010 - 2011 entezareziba Group , All Rights Reserved ©